Jak usušit filament

Pokud se vám stane, že s ověřeným nastavením sliceru (softwaru, ve kterém připravujete gcode) nemůžete dosáhnout tížené kvality výtisku, pravděpodobně je chyba ve zvlhlém filamentu. Pozná se to také slyšitelným praskání při extruzi, nebo při extruzi volného vlákna uvidíte na tomto vlákně hrbolky či "hrudky".

DryvsWet

 

Na následujícím obrázku je jasně viditelný projev vlhkosti obsažené ve filamentu. 

Nejčastější příčina zvlhnutí filamentu je špatné skladování či dlouhodobé osazení tiskárny jednou cívkou.

 

Dry_vs_Wet

 

 

Nejlepší prevencí je dobré skladování. Například pokud víte, že delší dobu nebudete tisknout, je dobré filament z tiskárny vyndat a uložit např. do uzavíratelného sáčku a odstranit co nejvíce vzduchu. Některé materiály, například PET-G, TPU, PVA či Nylon při obzvláště nevhodných podmínkách dokáží vstřebat dostatek vlhkosti doslova přes noc. Všechny filamenty Plastifico jsou prodávány zabaleny ve zpětně uzavíratelných sáčcích. 

IMG_2646IMG_2645_small

 

Dobrý způsob skladování je také v plastovém boxu s víčkem, něco jako prodávají v Ikea pro ukládání hraček. Je však dobré se při výběru takového boxu ujistit, že víčko je osazené o nějaké alespoň základní těsnění. Pokud skladujete filament v boxíku, můžete k němu přihodit pytlík silikagelu, který vlhkost vstřebává. Vysoušecí pytlíky lze koupit zde paketo.cz.

Pokud se vám již stalo, že je materiál zvlhlý, potřebujete ho usušit. Můžete to udělat i doma a není to nic složitého. Hlavně nechtějte nic uspěchat, mohlo by to být nebezpečné. 

První, bezpečnější metoda je pomocí sušičky na ovoce. Pokud to vaše sušička umožňuje, vyndáte vnitřní přepážky a do prázdného krytu dáte celou cívku či několik cívek filamentu a sušíte 5 až 6 hodin.

  • PLA - 40 až 45 °C
  • ABS - minimálně 75°C
  • Nylon - minimálně 75°C
  • Flexibles - minimálně 75°C

 

Druhý způsob, je sušení v elektrické horkovzdušné troubě. Tento postup pouze na vlastní nebezpečí. Důležité je nejprve troubu nahřát, počkat až se teplota stabilizuje a teprve po té, vložit filament do trouby. Také pokud si nejste jistí, že vaše trouba skutečně udržuje nastavenou teplotu, je dobré pro jistotu nastavit teplotu nižší třeba o 10°C. Jinak se vystavujete riziku natavení materiálu a tím jeho znehodnocení. Sušíme 4 až 6 hodin podle potřeby. Nastavení teploty je stejné. 

  • PLA - 40 až 45 °C
  • ABS - minimálně 75°C
  • Nylon - minimálně 75°C
  • Flexibles - minimálně 75°C